Senior Champions by Year

(Exhibits Awards)Other exhibit & award pages

2017Manasa Pagadala, Rivermont Collegiate, Bettendorf (B)
Mason Burlage, Beckman HS, Dyersville (B)
Aaron Wills, Central Lee HS, Donnellson (P)
2016Sweta Sudhir, Kennedy HS, Cedar Rapids (B)
Doga Ozesmi, Fairfield HS, Fairfield (P)
2015Sweta Sudhir, Kennedy HS, Cedar Rapids (B)
Liana Suleiman & Clara Reynen, Burlington HS, Burlington (P)
2014Kaylie Wilson, Central Lee HS, Donnellson (B)
Bimba Shrestha, Maharishi SAE, Fairfield (P)
2013Lydia Heald, Van Buren Comm HS, Keosauqua (B)
Brice Plein & Nick Whitcomb, Burlington Comm HS, Burlington (P)
2012Micaela Bryant, Central Lee HS, Donnellson (B)
Surekha Mullangi, Burlington Comm HS, Burlington (P)
2011Cayla Pieper, Holy Trinity Jr-Sr HS, Fort Madison (B)
Atreya Dey, Maharishi SAE, Fairfield (P)
2010Nikhil Dhuna, Burlington Comm HS, Burlington (P)
Lynnely Parker & Bailie Bryant, Central Lee HS, Donnellson (P)
Pavane Gorrepati, Rivermont Collegiate, Bettendorf (P)
2009Pandy Wadsworth & Yogita Singh, Maharishi SAE, Fairfield (B)
Shelby Sieren, Keota HS, Keota (P)
2008Xiaomeng Zeng, West HS, Iowa City (B)
Shelby Sieren, Keota HS, Keota (P)
2007Megan Bartholomew, Central Lee HS, Donnellson (B)
Hannah Dotseth, Burlington Comm HS, Burlington (P)
2006Emma Pardini, Solon HS, Solon (P)
Subha Subramanian, Home Schooled, Iowa City (B)
2005Amy Marquardt, Mediapolis HS, Mediapolis (P)
Cory Millmier, Central Lee HS, Donnellson (B)
2004Michael Fosdick, Mediapolis HS, Mediapolis (B)
Rachael Collier, Mediapolis HS, Mediapolis (B)
2003Sara Weirather, Central Lee HS, Donnellson (B)
Arie Schiller, Central Lee HS, Donnellson (B)
Tim Kirchner, West HS, Iowa City (P)
Amy Marquardt, Mediapolis, Mediapolis (P)
2002Sara Weirather, Central Lee HS, Donnellson (B)
Rachael Collier, Mediapolis HS, Mediapolis (B)
Joanne Wenke, Central Lee HS, Donnellson (P)
Joe Hove, Solon, Solon (P)
2001Ashley Noreuil, Washington HS, Cedar Rapids (B)
Amber Hohl, Central Lee, Donnellson (B)
JD Greiner, Keota Jr/Sr HS, Keota (P)
Blake Forsythe, Harmony HS, Farmington(P)
2000Michelle Punj, Maharishi SAE, Fairfield (P)
Imelda Turner, Iowa City West HS (P)
Arie Schiller, Central Lee HS, Donnellson (B)
Amber Hohl, Central Lee HS, Donnellson (B)
1999Carol Fassbinder, Valley CEW, Elgin (B)
Jason Weirather, Central Lee, Donnellson (P)
1998Blake Forsythe, Farmington (P)
Katherine Beger, Central Lee, Donnellson (B)
1997Sara Rees, Marshalltown HS (B)
Alicia Schiller, Central Lee, Donnellson (B)
1996Carol Fassbinder, Valley CEW, Elgin (B)
Kelly Weirather, Central Lee, Donnellson (B)
1995Christine Micheel, Marshalltown (P)
Alicia Schiller, Donnellson (B)
1994Christopher Burke, Marshalltown (P)
Candice Kelley, Fairfield (B)
1993Sarah Renze, Marshalltown (B)
Christine Micheel, Marshalltown (P)
1992Marci Thomas, Marshalltown (P)
Heather Levi, Fairfield (B)
1991Alan Adams, C.R. Regis (B)
Eric Berggren, Marshalltown (B)
1990Alan Adams, C.R. Regis (B)
Eric Berggren, Marshalltown (B)
1989Alan Adams, C.R. Regis (B)
Abram Siemsen, Fairfield (P)
1988Michelle Wells, Marshalltown (B)
Gareth Wallace, Fairfield (B)
1987Michelle Wells, Marshalltown (B)
Bill Denniger, Marshalltown (B)
1986Robert Wallace, Fairfield (B)
Daniel Smith, Farragut (P)
1985Goeffrey Francis, Marshalltown (P)
Bryan Young, Cedar Falls (P)
1984Darin O'Brien, Stuart-Menlo (P)
Jane Kothenbeutel, Marshalltown (B)
1983Darin O'Brien, Stuart-Menlo (P)
John Stellwagen, Iowa City (B)
1982Kyle Holland, Stuart-Menlo (P)
Douglas Grier, Marshalltown (B)
1981Kevin Rhodes, Marshalltown (B)
Kent Rhodes, Marshalltown (B)
1980Kevin Rhodes, Marshalltown (B)
Jennifer Haerer, Muscatine (B)
1979Shelley Jones, Muscatine (B)
Craig Brophy, C.R. Jefferson (P)
1978Kevin Rhodes, Marshalltown (B)
James Mitchell, Alburnett (P)
1977Bryan Lessley, C. R. Jefferson (P)
Deanna Sieren, Tri-County (B)
1976Roger Lessley, C. R. Jefferson (P)
Karen Morris, Alburnett (B)
1975Tim Martin C.R. Regis (B)
Steve Tjaden, Midland Comm. (P)
1974Susan Yohn, Muscatine (B)
Tom Nelson, Iowa City (P)
1973Gordon Waite, Maquoketa (P)
Evelyn Elkins, Maquoketa (B)
1972Gordon Waite, Maquoketa (P)
Mike Yoder, Wellman Mid-Prairie (B)
1971Robert Skelley, Maquoketa (P)
James Herwig, Muscatine (B)
1970Robert Skelley, Maquoketa (P)
Deborah Miller, Maquoketa (B)
1969Alan Heyvaert, C.R. Regis (B)
Douglas Beadle, Marion (P)
1968Leslie Parker, C.R. Regis (B)
Allan Holtz, Maquoketa (P)
1967Christine Havlich, C.R. Regis (B)
Ronald Rogers, Iowa City Regina (P)
1966Terrance Goder, C.R. Regis (B)
Philip Dorothy, Dubuque (P)
1965Sue Bohlin, Iowa City (B)
Larry Orcutt, Newhall (P)
1964Dennis Crouse, Marion (B)
David Walker, Iowa City (P)
1963Dennis Crouse, Marion (B)
Paul Roling, Dubuque Wahlert (P)
1962Dennis Crouse, Marion (B)
Gary Wulfsberg, Washington (P)

(B) = Biological Exhibit, (P) = Physical Exhibit

1962–1966: Thomas Cech, Iowa City, exhibitor at EISEF, Junior & Senior Divisions
1989: Thomas Cech, Univ. of Colorado at Boulder, Nobel Prize in Chemistry (HistoryAndArchives)

Page last modified on April 01, 2017, at 03:29 PM


Send your questions or comments about this web site to the .
This web site is powered by PmWiki.
Acrobat is a trademark of Adobe. All other products mentioned are registered trademarks or trademarks of their respective companies.
Copyright © 1999–2017 Eastern Iowa Science and Engineering Fair (EISEF). All rights reserved.